Substancje konserwujące są to związki przedłużające trwałość środków spożywczych poprzez ich zabezpieczenie przed rozkładem, który powodują drobnoustroje. Utrwalanie produktów jest bardzo istotne, pozwala zapobiec wielu niekorzystnym zmianom, które zachodzą na skutek różnych procesów. Konserwanty są głównie dodawane do półproduktów, które występują sezonowo, produktów pakowanych w niehermetycznych opakowaniach oraz przez kilka dni po otwarciu opakowania. Przedłużają one nie tylko trwałość ale także zabezpieczają przed rozwojem drobnoustrojów.
Stosowanie tych środków powinno być ograniczone do minimum - tylko w sytuacjach kiedy niewystarczające lub niemożliwe są do zastosowania inne metody. Oczywiście dodatek tych substancji jest ściśle określony przepisami prawnymi. Wyznaczają one także odpowiednią ich ilość.
Jednym z najbardziej znanych substancji konserwujących jest kwas sorbowy oraz jego sole. Hamuje on rozwój drożdży i pleśni jak i aktywność niektórych enzymów, które mogą wywoływać niekorzystny wpływ na produkt w którym się znajdują. Są dodawane na przykład do: miodu pitnego , serów dojrzewających, niedojrzewających i topionych, suszonych owoców czy skorupiaków i mięczaków a nawet w płynnych suplementach diety.
Są to tak mocne substancje, że już mały ich dodatek powoduje zamierzony efekt. Należy je stosować z umiarem ponieważ mogą wywoływać wiele niepożądanych właściwości.
Niestety obecnie nie mamy za bardzo wpływu na ich spożywanie, są one już w większości produktach. Jednak ich ilość nie zagraża naszemu zdrowiu.
Pozdrawiam
A;)
